Квантовата комуникация в България е по-реална от всякога. През пролетта екипът на Центъра за компетентност „Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска“ (Quasar) направиха успешни тестове на разстояние 51 километра. Силови институции като МВР, Министерството на отбраната и дори ДАНС са проявили интерес към развитие на мрежата.
Квантовите компютри ще променят криптографията завинаги, казва доц. Лъчезар Георгиев от центъра за компетентност Квазар и представител на България в борда на инициативата на ЕК „EuroQCI“, чиято цел е да се правят научни изследвания и разработки в областта на квантовите комуникации.
А причината е, че заради възможностите за бързо смятане, криптирането, което би отнело 20-ина години на сега най-мощните машини, би отнело час или ден за квантовите. Но това е най-дългосрочното, в момента може би най-научно фантастичното обяснение за нуждата от нов тип интернет свързаност.
доц. д-р Лъчезар Георгиев
По реалистичното обяснение на Лъчезар Георгиев започна от там – Европа е разбрала нуждата от изграждането на подобни връзки. И защото Европа не трябва да зависи от единствените неевропейски два доставчика на оборудване за квантова комуникация.
„В ЕК са оценили необходимостта от подсилване на сигурността в комуникациите. Тази технология за квантова комуникация се развива вече може би 40 години, но едва сега се вижда необходимостта от нейното въвеждане. Сега се появява заплахата от квантовите компютри. Квантовата комуникация вече е разработена на 95-100%, има комерсиални продукти. Квантовите компютри имат огромен потенциал и много сериозни технологични предизвикателства“, коментира Георгиев.
По думите му в последните години се инвестират много средства в квантовите изчисления. Очаква се до 3-5 години вече да има достатъчно мощни квантови компютри, добави той.
Научното обяснение на квантовата комуникация е, че за изпращане на ключа за декриптиране на кодираното съобщение се използват свойства на фотоните. Едно от които е т.нар. квантовото състояние на вплитане, което не зависи от разстоянието им. Накратко най-новото от най-новото, което науката може да предложи за сигурност в интернет мрежите.
Към момента квантовата комуникация в България е експериментална, обяснява Лъчезар Георгиев. С надеждата, че тя ще бъде припозната първо от институциите.
„Ние сме си поставили за цел до 2024 – 2025 г. да направим пилотната фаза, т.е. да направим градската мрежа, да свържем министерствата, два клона на търговска банка ще свържем също. Втората фаза включва пълномащабно изграждане на квантовокомуникационна инфраструктура в Европа“.
Георгиев посочи, че в момента водят разговори с Гърция за изграждане на квантов интерконектор, половината от който ще бъде финансиран с евросредства.
Според Лъчезар Георгиев България има потенциал да развива квантова комуникация, с извести условности обаче. Като бизнес модел е възможно да правим компонентите за устройства:
„Имаме потенциал, защото в България имаме много добри оптични заводи. 80% от тези устройства използват оптични компоненти. За това нещо са необходими инвестиции. Това нещо изисква специално внимание, защото това са проекти за разработка и внедряване. Това са рискови проекти и по принцип бизнесът няма голям интерес да участва в такива неща. Сега се оказва, че ще има огромна пазарна ниша за този, който започне да произвежда“.